Czy dywaniki do samochodu to niezbędne wyposażenie?
Jazda samochodem to dla wielu jedna z ulubionych czynności. Jednak jeśli ma być w pełni komfortowa, warto zadbać o czystość wewnątrz pojazdu. Do tego celu świetnie nadają się dywaniki do samochodu. Bywają kierowcy, którzy z nich nie korzystają. Jednak nie warto brać z nich przykładu.
Czystość i estetyka
Przeciętnemu kierowcy dywaniki do samochodu kojarzą się z wycieraczką na buty. Rzeczywiście, świetnie sprawdzają się w sytuacji, kiedy wchodzimy do auta deszczową lub śnieżną porą. Jednak te niewielkie elementy mają całkiem sporo innych funkcji. Poza tym, że utrzymują w kabinie samochodowej ład i porządek, sprawiają również, że podłoga prezentuje się bardziej estetycznie. Dzięki nim oryginalna wykładzina nie niszczy się tak szybko. Co więcej, dywaniki chronią wnętrze auta przed nadmierną wilgocią. Zwłaszcza w przypadku samochodu, który nie jest garażowany. Wilgoć przyczynia się do powstawania nieprzyjemnego zapachu, jak również rdzewienia metalowych elementów pojazdu.
Dywaniki gumowe
Kierowca, którego interesują dywaniki do samochodu, może wybierać spośród wielu opcji. Najbardziej popularne to elementy gumowe oraz welurowe. Te pierwsze mają opinię bardzo praktycznych. Łatwo się je czyści i dobrze spełniają swoją funkcję przez cały rok. Jednak należy pamiętać, aby regularnie je oczyszczać. Do tego celu można używać odpowiednich detergentów. Najlepiej wybierać dywaniki nieco grubsze. Będą bardziej odporne na uszkodzenia, zwłaszcza przetarcie. Dywaniki gumowe mogą być nieco problematyczne podczas dużych upałów. Bywa, że guma zaczyna wtedy emitować mało przyjemny dla pasażerów zapach. Z tego powodu wielu kierowców stara się łączyć dywaniki gumowe z welurowymi.
Dywaniki welurowe
Esteci, dla których wygląd auta to priorytet, powinni zainwestować w dywaniki do samochodu, wykonane z weluru. Elementy tego typu są idealnie dopasowane do konkretnych marek, dlatego ich kształt uwzględnia wszystkie podłogowe zakamarki wewnątrz pojazdu. Dywaniki materiałowe łatwo zamoczyć. Dlatego przy intensywnych opadach najlepiej wystawiać je do suszenia. Ich powierzchnia zwykle równomiernie rozprowadza wilgoć, która tym samym jest łatwiejsza do odparowania. Wystawiając dywaniki na intensywne słońce, można narazić je na blaknięcie.
Bez względu na to, jakiego typu dywaniki do samochodu wybierzemy, warto je poddawać co jakiś czas gruntownemu czyszczeniu. Jeśli nie ma takiej możliwości w miejscu, gdzie zwykle parkujemy auto, pracami porządkowymi może zająć się firma, oferująca autodetailing.